Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Diş travması veya çürük gibi nedenler dolayısı ile dişin iç kısmındaki sinirlerin alındığı tedavi yöntemidir. Sinirlerin alınmasından sonra, kök içerisinde kanal genişletilir ve temizlenir. Tüm zararlı maddelerden temizlenmesi için özel yöntemler ile sterilize edilen boşluk, dolgu malzemeleri ile diş hekimi tarafından doldurulur. Kanalın doldurulmasından sonra dişin boş kalan üst kısmı da çeşitli dolgu türleri ile doldurularak, gerektiği takdirde estetik müdahale de yapılır.

Kanal Tedavisi Neden Yapılmalıdır?

Diş kökünüzde oluşan iltihap ve çürükler kanal tedavisi yolu ile giderilir. Dişinizin artık ölü ve hissiz olsa da, kökleri sağlam bir şekilde ömür boyu tutunur ve kendi dişinizi kullanmaya devam edersiniz. Kökün çene de kalmış olması, ileriki yaşlarda çene kemiğinin de erimesinin önüne geçer.

Dişinizde bir çürük meydana çıktığı zaman siz bunu çoğu zaman fark edemeyebilirsiniz. Diş minesinde bozukluklara yol açan çürük, zamanla dişin iç bölgelerine de yayılarak sinirlere zarar vermeye başlar. Bu seviyeden sonra ağrılarınız artacak ve muhtemelen diş hekimine gitmeye karar vereceksiniz. Çürüğe sebep olan bakteriler, sinirlere ulaştığı zaman dişleriniz sıcak ve soğuk içeceklere karşı yüksek hassasiyet gösterirler. Bu aşamada hala tedavi olunmadığı takdirde sinirler tamamen ölür ve iyice çoğalan iltihap çene kemiğine kadar yayılır.

Kanal tedavisi yaptırmayan kişiler, tedavi için gel kaldıkları zaman çözüm cerrahi müdahaleye kadar gidebilir. Dişlerinizi kaybetmemek için mutlaka, diş hassasiyeti hissetmeniz ile beraber diş hekiminize başvurunuz.

Kanal Tedavisinin Ömrü

Uzman bir diş hekimi tarafından yapılan kanal tedavisi bir ömür boyu rahatlıkla kullanılabilir. Riski düşük ve başarı oranı yüksek olan kanal tedavisi dişin çekilmesinin önüne geçtiği için ömrünüzün kalanında kendi dişinizi kullanmanızı sağlar.

Kanal tedavisi ve dolgu işlemleri en fazla 1 saat sürmekte, sonrasında ise hasta hayatına hiçbir eksiklik olmadan devam etmektedir. İşlemden sonra 1-2 saat hiçbir şey tüketilmemesi önerilir. Diş eti için yorucu bir işlem olduğu için birkaç gün ağrı yapabilir fakat bir süre sonra bu şikayetleriniz son bulacaktır. Geçmemesi durumunda mutlaka diş hekiminize bilgi veriniz.

https://italianafarmacia.to/

Son Yazılar

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Diş travması veya çürük gibi nedenler dolayısı ile dişin iç kısmındaki sinirlerin alındığı tedavi yöntemidir. Sinirlerin alınmasından sonra, kök içerisinde kanal genişletilir ve

Devamını Oku

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Sağlıklı bir hayat için vücudumuzun giriş noktası olan ağzımıza iyi bakmamız gerekiyor. Besinleri dengeli bir şekilde tüketebilmek ve dış görünüşümüzü de etkileyici kılmak

Devamını Oku

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Dişler, sağlığımız kadar sosyal hayatımızı da etkileyen organlardır. Bu nedenle günümüzde artık sadece çürük gibi sorunlar ile değil, bireyler dişlerin görüntüsünün de

Devamını Oku