Dolgu Türleri

Dolgu Türleri

Diş hekimleri, hastaların çürüklerini dişten temizledikten sonra boşalan bölgeye dolgu kaplama yaparlar. Hangi dolgu türünün kullanılacağına ise hastanın diş yapısı, çürüğün boyutu ve yine hastanın diş etinin herhangi bir alerjik rahatsızlığa sahip olup olmamasına göre diş hekimi karar verir. Diş dolguları kompozit, amalgam ve porselen dolgular olarak üçe ayrılmaktadır.

Kompozit Dolgular

Rengi beyaz olan kompozit dolgular, bölgeye uygulandıktan sonra mavi ışıkla sertleştirilir. Dayanıklılık açısından yüksek mukavemete sahip olan bu dolgu türü, azılar dahil tüm dişlerde kullanılabilir. Estetik açıdan da çok uygun bir dolgu türü olmasından dolayı ön dişlerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Maliyeti en yüksek dolgu türlerinden birisidir.

Amalgam Dolgular

Bazı metaller ve civa karışımından oluşan Amalgam dolgular, mukavemeti yüksek olduğu için azı dişlerde tercih edilirler. Modern tıp dünyasında giderek daha az tercih edilen amalgam dolguları, maliyet olarak Kompozit dolgulara göre ucuzdur. İçerisinde civa bulundurulması sebebiyle çoğu diş hekimi artık kullanmayı bırakmıştır, yakın zamanda tamamen yok olması muhtemeldir.

Porselen Dolgular

İki seansta yapılan porselen dolgular için ilk seansta hastanın diş ölçüleri alınır. Daha sonra dolgu hazırlanarak ikinci seansta, hazırlanan parça dişe yapıştırılır. Porselen kelimesi sebebiyle dayanıksız olduğu algısı halk arasında yaygın olsa da oldukça dayanıklı bir dolgu türüdür. Bunun yanında insan dişine çok yakın bir yapıya ve görüntüye sahip olması da porselen dolguların doğal bir görüntü vermesini sağlar. Diş etinde veya diş dokusunda herhangi bir aşınmaya sebep olmaz.

Amalgam dolgusu hariç diğer iki dolgu türünü yaptırdıktan hemen sonra bile yemek yiyip, su içebilirsiniz. Yine de yapılan uyuşturma sebebiyle, 1-2 saat sonra yemenizi tavsiye ederiz. Dolgunuz olsun veya olmasın sert kabuklu besinleri tüketirken mutlaka çok dikkatli olmanız gerekiyor. Ayrıca dolgu yaptırdıktan sonra dişlerinize daha da dikkatli bakmanız şarttır, nasıl olsa dolgu yaptırdım artık çürümez düşüncesi baştan aşağıya yanlıştır.

Dolgu sonrasında diliniz, dolgu bölgesine alışamayabilir. Bu alışamama durumu ilk günlerde normaldir fakat haftalar geçmesine rağmen halen alışamıyorsa bu konuyu diş hekiminize iletmeniz gerekir.

Son Yazılar

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Diş travması veya çürük gibi nedenler dolayısı ile dişin iç kısmındaki sinirlerin alındığı tedavi yöntemidir. Sinirlerin alınmasından sonra, kök içerisinde kanal genişletilir ve

Devamını Oku

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Sağlıklı bir hayat için vücudumuzun giriş noktası olan ağzımıza iyi bakmamız gerekiyor. Besinleri dengeli bir şekilde tüketebilmek ve dış görünüşümüzü de etkileyici kılmak

Devamını Oku

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Dişler, sağlığımız kadar sosyal hayatımızı da etkileyen organlardır. Bu nedenle günümüzde artık sadece çürük gibi sorunlar ile değil, bireyler dişlerin görüntüsünün de

Devamını Oku