Diş Protezi

Diş Protezi

Diş eksikliği sonucunda hekimler tarafından uygulanan diş protezi, hastanın normal ağız görünümüne kavuşmasını ve protezi kendi dişi gibi kullanabilmesini sağlar. Diş eksikliği genetik olarak da ortaya çıkabileceği gibi çoğu zaman kazalar ve hatalı çekimler sebebiyle olmaktadır. Protez tedavisi muhakkak dişin olmadığı kişilerde kullanılmalıdır, eğer diş yerindeyse daima dişi kurtarmanın yolları aranmalıdır. İyi bir diş hekimi asla dişi çekip, protez yapalım gibi bir öneriyi hastasına sunmayacaktır. Dişin kurtarılamayacak kadar çürük veya zayıf olması, elbette bu durumun dışındadır.

Diş Protezi Nedir?

Günümüzde çıkarılabilen ve sabit diş protezleri olmak üzere iki tür protez bulunmaktadır. Sabit protezler diğer dişlerden destek alarak, eksik bölüme sabitlenirler. Bu dişler artık tıpkı kendi dişlerimiz gibi sabittir ve bakımları ağız içinde yapılmalıdır.

Çıkarılabilen protez dişler ise hastanın pratik bir şekilde çıkarabildiği ve bakımını da ağız dışında yapabildiği dişlerdir. Oldukça eski bir teknoloji olsa da günümüzde halen ciddi sayıda insan tarafından kullanılmaktadır. Genel olarak neredeyse dişlerinin yarısından fazlasını kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır.

Sabit Diş Protezi

Bu tedavi uygulaması, bir veya az sayıdaki eksik dişlerin yerine sabit bir protez ekleyerek yapılır. Bu protezin sabitlenmesi de diğer dişlerin desteği ile olmaktadır. Yandaki dişler inceltilerek kaplama için uygun hale getirilirler ve 3’lü, 4’lü kaplamalar şeklinde olan bu sistem sayesinde eksik diş tamamlanmış olur.

Uygulama süreci 2 hafta kadar süren diş protezinin ömrü ise hastanın ağız yapısına göre 6-7 yıl arasında değişmektedir.

Çıkarılabilen Diş Protezi

Çok sayıda dişini kaybetmiş olan kişilere uygulanan çıkarılabilen diş protezleri, aynı zamanda hiç dişi olmayan hastalara da uygulanmaktadır. Kullanımı çok pratik olsa da doğal olmadığı için çoğu insan tarafından tercih edilmeyen bir yöntemdir. Özellikle hareketli bir hayata sahip olan kişiler, acaba düşer de rezil olur muyum düşünceleri sebebiyle tercih etmemektedir.

Bu tür protezi istemeyen fakat çok sayıda diş eksikliği olan kişiler için ise tek çözüm implanttır.

Diş protezleri de tıpkı kendi dişlerimiz gibi bakıma muhtaçtır. Bakımı yapılmayan yapay dişlerin ömrü çok kısa olacaktır.

Son Yazılar

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Diş travması veya çürük gibi nedenler dolayısı ile dişin iç kısmındaki sinirlerin alındığı tedavi yöntemidir. Sinirlerin alınmasından sonra, kök içerisinde kanal genişletilir ve

Devamını Oku

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Sağlıklı bir hayat için vücudumuzun giriş noktası olan ağzımıza iyi bakmamız gerekiyor. Besinleri dengeli bir şekilde tüketebilmek ve dış görünüşümüzü de etkileyici kılmak

Devamını Oku

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Dişler, sağlığımız kadar sosyal hayatımızı da etkileyen organlardır. Bu nedenle günümüzde artık sadece çürük gibi sorunlar ile değil, bireyler dişlerin görüntüsünün de

Devamını Oku