Bonding

Bonding

Dişlerin doğal renklerini, boyutlarını veya şekillerini kaybettiği durumda, onları eski hale getirmek için kullanılan tedavi şeklidir. Dişlerdeki renk değişiklikleri, kırıklar veya erimeler Bonding uygulanarak çözülebilir. Doğal dişin yüzeyine tutturulan maddeler ile hem şekil hem de renk bozuklukları giderilebilmektedir.

Estetik diş hekimliği alanının en yeni buluşu olan Bonding’in en önemli özelliği diş kaybını minimuma indiriyor olmasıdır. Dişte çok az bir aşınmaya gerek duyan Bonding tedavisi özel yapıştırıcılar sayesinde ömürlük olmaktadır. Estetik yönden, günümüzdeki en mantıklı tedavi yöntemidir.

Dişlerinizde çürük yok ise Bonding tedavisi uyuşturulmadan dahi yapılabilir. Özellikle iğneden korkan hastalar için biçilmiş aftandır. Diş hekimi dişin sadece üst yüzeyinde çalışacağı için sinirler ile temas olmayacak ve doktor herhangi bir uyuşturma mekanizmasına ihtiyaç duymayacaktır.

Bonding Neden Uygulanır?

Bonding işlemi çok lekeli dişlere, derin çürükler sebebiyle tedavi sonrası şekil bozuklukları oluşan dişlerde, sağlam olmasına rağmen kötü şekle sahip dişlerde, bir türlü beyazlamayan dişlerde, kırık ve çok ufak dişlerde kullanılabilir. Bonding tedavisi sonrasında dişler, tıpkı doğal bir diş gibi görüleceklerdir.

Estetik açıdan kusursuz görüntü vermesi, çok ucuz olması, dişe zarar vermemesi ve pratik bir şekilde yapılabilmesi sayesinde hastalar tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Bonding Tedavisi Sonrası

Bonding, doğal dişlere çok yakın bir malzemeden üretildiği için bu tedaviyi gören kişi, tıpkı normal dişlerine özen gösterir gibi dikkat ederek yaşamaya devam etmelidir. Tırnak yemek, sert kabuklu yiyecekleri dikkatsizce tüketmek, sık çekirdek yemek, ağız hijyenine dikkat etmemek, sigara içmek gibi durumlar, hem diş etiniz hem doğal dişleriniz hem de Bonding tedavisi yapılan bölge için zararlı olacaktır.

Bonding fiyatları, diğer estetik müdahaleler düşünüldüğü zaman oldukça uygundur. Birden fazla dişe uygulanabilir fakat bu tedavi yönteminde her diş ayrı birer vaka olarak düşünülür. Dişler arasında sabitleme, kaplama veya köprü yapılması söz konusu değildir. Ağız bakımına önem veren ve yukarıda belirttiğimiz zararlı maddeleri uygulamayan kişiler, tedavi uygulanan dişlerini bir ömür boyu kullanabilirler. Dişler sarardığında tekrar bir Bonding uygulanması gerekmez, beyazlatma işlemi yeterli olacaktır.

Son Yazılar

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Diş travması veya çürük gibi nedenler dolayısı ile dişin iç kısmındaki sinirlerin alındığı tedavi yöntemidir. Sinirlerin alınmasından sonra, kök içerisinde kanal genişletilir ve

Devamını Oku

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Sağlıklı bir hayat için vücudumuzun giriş noktası olan ağzımıza iyi bakmamız gerekiyor. Besinleri dengeli bir şekilde tüketebilmek ve dış görünüşümüzü de etkileyici kılmak

Devamını Oku

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Dişler, sağlığımız kadar sosyal hayatımızı da etkileyen organlardır. Bu nedenle günümüzde artık sadece çürük gibi sorunlar ile değil, bireyler dişlerin görüntüsünün de

Devamını Oku