Box Tekniği

Box Tekniği Nedir?

Kutu tekniği olarak da bilinen yöntem sayesinde kemik erimesi yaşayan kişilere implant tedavisi uygulanabilmektedir. Çene kemiği erimesini, özel kemik materyalleri ile giderecek diş hekimi sonrasında oluşturduğu yapay kemik üzerine implant uygulayabilir. Doğal bir zemin oluşturulması için bu yapay kemiklerin içleri kemik tozları ile doldurulmaktadır.

Kemik oluşumu ağır işleyen bir süreç olduğu için süreç 6 aya kadar uzayabilmektedir. Bu sürenin sonunda ise diş hekimi implant tedavisini uygulayabilir. Bu süre kemiği çok kayba uğramamış hastalarda çok daha kısa olacaktır.

Box Tekniği Nasıl Yapılır?

Diş etinde veya dişlerde bir çürük varsa bu tedavi edilmelidir. Öncelikle enfeksiyon veya mantar gibi rahatsızlıkların tamamı temizlenmelidir. Bu rahatsızlıkların varlığı ile box tekniği tedavisine devam etmek, enfeksiyonun daha da büyümesine sebep olur. Bunlara ek olarak dişlerde yanlış uygulanmış dolgular varsa bunlar iyileştirilmeli veya kırılarak yenisi yapılmalıdır.

Çene kemiğine yerleştirilen yapay plakalar bir süre sonra kendiliğinden yok olup gideceklerdir. Bu sayede ağız ve çene içinde hiçbir yabancı madde ile yaşamak zorunda kalmazsınız. Sağlığınız için hiçbir zarar olmayan bu maddenin erimesinden sonra oluşacak boşluklara kemik tozları doldurulur. Bu yöntem ile erimiş olan çene kemiği, doğal bir şekilde kendini onaracaktır.

Box tekniği çene kemiğini ve tüm dişlerini kaybetmiş hastalar için de umut olmaktadır. İleri teknolojiye sahip cihazlar ile çene modeliniz birebir çıkarılır ve 3 boyutlu yeni bir çene kemiği oluşturulur. Hastada çene kemiği çok az veya hiç olmadığı için iyileşme süreci 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Bu süre sonunda, diş hekiminin de onayı ve tavsiyesi ile implant tedavi süreci başlayacaktır.

Bu sayede çene kemiği tamamen erimiş ve hiç dişi olmayan insanlar bile box kutu tekniği tedavi süreci sonrasında normal insanlar gibi bir ağız görüntüsüne kavuşuyorlar. Dişlerimizin, sosyal hayatımızda ve iletişim gücümüzde önemli bir yeri olduğunu düşünürsek, box tekniğinin de tıp dünyası için ne denli önemli olduğunu fark edebiliriz.

Detaylı ve uzmanlık gerektiren bir süreç olduğu için mutlaka uzman diş hekimlerine kendinizi emanet ediniz.

Son Yazılar

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Diş travması veya çürük gibi nedenler dolayısı ile dişin iç kısmındaki sinirlerin alındığı tedavi yöntemidir. Sinirlerin alınmasından sonra, kök içerisinde kanal genişletilir ve

Devamını Oku

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Sağlıklı bir hayat için vücudumuzun giriş noktası olan ağzımıza iyi bakmamız gerekiyor. Besinleri dengeli bir şekilde tüketebilmek ve dış görünüşümüzü de etkileyici kılmak

Devamını Oku

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Dişler, sağlığımız kadar sosyal hayatımızı da etkileyen organlardır. Bu nedenle günümüzde artık sadece çürük gibi sorunlar ile değil, bireyler dişlerin görüntüsünün de

Devamını Oku